Mój pierwszy większy projekt !

PomodoroTracker – tak pozwoliłem sobie nazwać ten projekt. W pierwszy etapie ma to być aplikacja desktopowa napisana przy pomocy JavaFX. Swoim działaniem będzie przypominała wiele innych aplikacji bazujących na technice pomodoro pomagającej przy pracy, nauce i innych.

Dla tych którzy nie wiedzą na czym polega ta technika już tłumaczę. Jest to technika zarządzania czasem podczas danej aktywności i stałym jej elementem jest dłuższy okres pracy (np. 25 minut) w skupieniu nad wyodrębnionym zadaniem które da się zamknąć w czasie jednego pomodoro – jednej jednostki czasu. Jeśli nie da się zamknąć zadania w jednej takiej jednostce zaleca się podzielić to zadanie na mniejsze. Kolejnym elementem są przerwy krótkie i długie. Krótkie przerwy (około 5 minut) są przerwami, które domyślnie występują po zakończeniu jednej sesji pomodoro. Długie przerwy ( np 20 minut) występują cyklicznie po kilku sesjach.

Teraz coś na temat jakich metod używam do pisania tego projektu. A więc graficzny interfejs użytkownika tzw. GUI tworzę przy użyciu edytora SceneBuilder. Nawiasem mówiąc Oracle nie zajmuje się już rozwojem tego edytora, ale robi to firma Gluon i polecam tam sięgnąć, gdyby ktoś potrzebował. Ten edytor jest stworzony z myślą o JavieFX, dlatego też projekt opiera się na tych bibliotekach. Swing powoli odchodzi w zapomnienie. Używając powyższych narzędzi jestem nieco zmuszony, ale jednocześnie chętny do tego aby stosować wzorzec MVC  (Model-View-Controller).

W chwili gdy ten post pojawia się na blogu udało mi się już napisać PomodoroTimer czyli minutnik odliczający czas danej sesji czy przerwy, klasę obsługującą odczytywanie pliku tekstowego z danymi naszych postępów, oraz model danych pojedynczej sesji pomodoro.

Kolejne posty na tym blogu będą opisywały różne zagadnienia związane z projektem i w ogólności tworzenie aplikacji desktopowej pisanej przy użyciu Javy. 🙂

Dodaj komentarz